Az Android 4.x egyik újdonsága, hogy lehetőséget ad a teljes rendszer, vagy annak egyes elemeinek mentésére, úgy hogy nem kell a készüléken root jogosultság.
Az alkalmazások mentésével eddig sem volt probléma. Fájlkezelők is képesek voltak a telepített alkalmazások mentésére és visszaállítására, de ezek a mentések csak a programfájlokról csináltak másolatot, amit egyszerűen vissza lehetett állítani.
A most bemutatásra kerülő módszer az alkalmazásokat és azok adatait is menti. Így pl ha lementünk egy jegyzetelő alkalmazást, akkor a jegyzetekkel együtt menti, visszaállításkor pedig természetesen minden rendelkezésre fog állni, a program maga és az adatok is.
Ehhez a művelethez azonban (egyelőre) nincs grafikus felület, legalábbis nem ismerek. Ez lehet hogy zavaró, vagy elriaszt egyeseket, de igazán egyszerű a dolog és szerintem könnyen elvégezhető.
Amire szükségünk van:
- Az Android 4.x vagy magasabb rendszerrel rendelkező készülék
- Működő USB kapcsolat egy számítógép és a készülék között. (Linux-ot javaslok ott nincs probléma)
- Működő ADB
Nézzük mik is ezek a fentebb felsorolt dolgok.
Működő kapcsolat a számítógép és a készülék között azért szükséges, mert a mentést a számítógépről indítjuk és maga a backup fájl is ott fog keletkezni. A visszatöltés is ugyan így történik majd.
Windows alatt tudom hogy folyton problémák vannak azzal hogy megfelelő driver van-e telepítve, látja-e a számítógép a készüléket. Korábban én is Windows-t használtam és a Galaxy S készülékkel valóban előfordultak kapcsolódási problémák, hogy most mi a helyzet azt nem tudom, ugyanis jópár éve Linux-ot használok. Linux-al sokkal tisztább ez a dolog, ugyanis nincs szükség semmiféle driverre!
Akár windows akár Linux rendszert használunk, szükség lesz még az úgynevezett ADB eszközre. Ez nem más mint egy segédeszköz az Android készülékek számítógépről történő direkt vezérlésére. Teljes nevén Android Debug Bridge.
Az ADB egy parancssori alkalmazás, amit jól beparaméterezve különféle csoda dolgokat lehet elérni az Android készüléken.
Ubuntu Linux alatt az ADB-t telepíthetjük az android-tools csomag telepítésével, vagy az AndroidSDK telepítésével is megkapjuk. Ehhez adjuk ki a következő parancsot:
apt-get install android-tools*
Ezzel települ minden ami szükséges.
A működőképességet és a kapcsolat meglétét ellenőrizhetjük, ha USB kábellel csatlakoztatjuk a készüléket a számítógéphez és kiadjuk a következő parancsot:
adb devices
A parancs kilistázza a csatlakoztatott készülékeket. Ahhoz hogy kapcsolódni tudjon az adb szükséges, hogy be legyen kapcsolva az USB hibakeresés opció a készüléken (Fejlesztői lehetőségek menüben)
Ha nincs még bekapcsolva az USB hibakeresés az készüléken akkor nem listáz készüléket. Ha bekapcsoljuk az opciót, akkor listázza a készüléket, ahogy a következő képen látható:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjybwAAA5I4R8QzHkEamr5WY-1VP_VlSDiN-ta1SUoqasjYstrPtQMqAv08r598c3g61PAPwgYMSS1hisYnryhuAyXSveCdwe-97IIeP52mUEVFvdpcfND8Q-TUvNgPsE8t4zCMK6rzFOI/s1600/adb_devices.png) |
Az első parancs kiadásakor nem volt bekapcsolva az USB hibakeresés, majd bekapcsoltam és újból futtattam a parancsot. Ekkor már listázta a készüléket. |
Ezek után készen áll minden a mentésre.
Az ADB rengeteg funkcióval bír. A teljes leírás itt található. Most az adb backup és adb restore funkciók bemutatása következik.
Mentésre szolgáló parancs és lehetséges paraméterei:
adb backup [-f ] [-apk|-noapk] [-shared|-noshared] [-all] [-system|nosystem] []
-f : így adjuk meg a mentés fájlnevét. A fájl nevének ab kiterjesztésűnek kell lennie.
-apk vagy -noapk: ezzel szabályozhatjuk hogy mentse-e a telepítő fájlokat vagy sem. Alapértelmezésben nem menti.
-shared vagy -noshared : ezzel állítható hogy a külső memóriatár mentére kerüljön-e. Alapértelmezésben nem kerülmentésre.
-all : ezzel az opcióval minden lehetséges dolog mentésre kerül.
-system vagy -nosystem : a rendszer alkalmazások mentését szabályozhatjuk. Alapértelmezésben menti ezeket. Ezt érdemes lehet kikapcsolni, hiszen ha pl másik ROM-ra váltunk akkor összeakadhatnak a rendszer alkalmazások a mentés visszaállításakor.
listában megadhatjuk hogy mik azok a csomagok (alkalmazások) amikről mentést szeretnénk csinálni. Így konkrétan tudjuk paraméterezni hogy mely programok szerepeljenek a mentésben.
Egy jó általánosan használható paraméterezés lehet:
adb backup -noapk -nosystem -all -f ~/adbmentesek/backup.ab
A parancs kiadásakor meg kell erősíteni a mentést a készüléken:
Ezután rövid időn belül megtörténik a mentés és a megadott helyen megtalálható a backup fájl.
A visszaállítás a következő paranccsal történik:
adb restore
ahol a helyére a backupfájlt kell megadni. Én teljes elérési utat adok meg mindig.
adb restore ~/adbmentesek/backup.ab
Szintén megerősítést kér a készülék, majd visszaállítja a mentett adatokat.