Szóval a honlap mottójában írtam, hogy fantasy és sci-fi is a blog témák között szerepel. Ez idáig még nem írtam ezen témákban. Most ez következik.
Elsőként néhány szót ejtek arról, hogy mi módon találkoztam a fantasy-vel...
Természetesen nekem is alapokat a Star Wars adta. Gyermekkorom meghatározó kultuszfilmje volt és mindenki Jedi lovag akart lenni, Jedi erőt akart magának. Aztán sok-sok évig nem történt semmi különös ezen a vonalon.
1990-ben már nem is tudom milyen indíttatásból elkezdtem olvasni J.R.R Tolkien-nek a Gyűrűk ura trilógiáját, ami azóta már a óriási karriert futott be a mozifilm kapcsán. Bár a könyveket akkor nem olvastam végig, de elkápráztatott az hogy létezik ilyen világ mint Középfölde. Tele különös lényekkel, akik a saját maguk törvényei szerint élnek, ellenségeik és szövetségeseik között. Izgalmas volt ahogy kiderült egy-egy apró részlet a világ történelméből ahogy az ezeréves tündék elmondták meséiket. A sejtelmes mágusok vívódásai, akik a világ sorsának alakításáért felelnek és látszólag a legnagyobb hatalommal bírnak, mégsem olyan könnyű élni azzal a hatalommal és irányítgatni Középfölde népeinek történelmét. Szóval ez volt az első fantasy kapcsolatom, de ekkor még azt sem tudtam hogy létezik efféle irodalom stb...
Aztán bevonultam katonának és ott ráértem olvasni. Egyszer valamelyik vasútállomáson egy könyvárusnál találtam néhány könyvet amik felkeltették az érdeklődésemet. Az egyik a Varázsló-átok a másik a Világok háza címet viselte. Beleolvasgattam és valami megragadott. Felidézték bennem ugyan azt a csodálatot mint amit a Gyűrűk urát olvasva tapasztaltam. De mégis más volt, hisz nem Középföldén történtek a dolgok és nem a hobbitok meg a törpök voltak a főszereplők. A két könyv mindegyike valamilyen másik dimenzióban játszódik ami kapcsolatban van a földi dimenzióval, csakhogy az itteni tudás az a másik dimenzióban varázserőt jelent, szóval izgalmas volt (főként úgy hogy a Varázsló-átokban a varázserőt a C programozás és a UNIX jelentette :) ) Valaki azt mondta a könyvről, olyan mintha a Gyűrűk urából, egy UNIX manuálból és egy matematika könyvből gyúrták volna össze a történetet,,, Valóban irodalmilag nem egy nagy eresztés, silány a fordítás, de engem nem is ez izgatott, hanem maga az ötlet hogy "huhúúúúúú varázsojjuuuuunk" Megvettem a könyveket és izgatottam olvastam a történeteket.
A Világok háza már sokkal jobban fordított és színvonalasabb mű volt. Volt benne egy részlet, ami arról szólt, hogy egy egyetemista társaság Kalandok és sárkányokat játszik. A játékmenetből pár mondat le is volt írva, hogy különös oldalszámú dobókockákkal döntik el a csatákat, vagy hogy ki tudják-e nyitni a 20-as védelmű zárat a 3-as szintű zárnyitás szakértelemmel. Persze a zár védve volt valami csapdával ami ellen a mentőt nem tudta megdobni, mert kicsi volt a csapdaészlelés szakértelme és ezért kisült a csapda és agyonsebezte a fél csapatot... Ez a rész még inkább megragadott, bár nem tudtam hová tenni. Úgy tűnt hogy a könyvben a szerző valamiféle társasjátékról ír, csakhogy itt nem egyszerűen lépkedni kell körbe körbe a játékmezőn primitív szabályok alapján, hanem annál sokkal komplexebb és valamiféle modell alapján történik a különféle események kiértékelése... Na még egy löketet kaptam. Elkezdtem saját játékot gyártani és a barátnőm öccsével játszottunk sakkot a saját magunk által kitalált szabályokkal. A bábuk nem a megszokott módon működtek. Voltak tulajdonságaik, tudtak sebezni, meg volt pajzs értékük és így csatázgattunk. Rohadt büszke voltam, hogy milyen tuti új szabályt alkottam a sakkhoz... :)
Aztán jött a nagy megvilágosodás. 1993-ban már a katonaság után a kedvenc újságárusom bódéját kerülgetve láttam meg egy fura újságot, fura grafikával és még furább címekkel.
A Bíborhold magazin második száma volt ez és az volt ráírva hogy "fantasy és szerepjáték magazin".
A borítón egy sárkány van, amin valami nagyon gonosznak kinéző lovagféleség ül és lengeti a kardját, a másik kezében meg egy pajzsot tart. Vele szemben egy űrsiklóféleségben maga Luke Skywalker ül és egy lézerpisztollyal támadja a sötét nagyurat... Egyből eszembe jutottak a katonaság alatt olvasott dimenzióvándoros regények. Meg is vettem az újságot.
Aztán beleolvastam és először nem igazán értettem hogy mi az a AD&D. AT&T-ről hallottam már, de itt biztosan elírták. Aztán elkezdett gyanús lenni néhány dolog. Tulajdonságokról, próba dobásokról, meg mindenféle szabályokról írtak a cikkekben....
Döbbenet volt amikor rájöttem hogy az általam kitalált sakk szabálymódosításokkal én nem találtam fel semmi újat, hiszen ez az újság éppen ilyen játékokról szól. A "mély letargiából" úgy tudtam kigyógyulni hogy azzal "vigasztaltam" magamat hogy legalább nem kell marketingkampányokat szervezni arra hogy másokat is ráébresszek milyen jók az ilyen játékok. :) Szóval rádöbbentem, hogy sok ember lehet ebben a földi dimenzióban is aki fogékony ugyan arra a dologra amire én is. Az újság rendszeres vásárlója lettem, és hamarosan vásárolni kezdtem a Beholder Bt által forgalmazott fantasy könyveket.
Első szerepjáték szabályrendszer ami a kezem közé került, az a Középfölde és a M.A.G.U.S szerepjátékok voltak. Kiolvastam szinte az összes MAGUS regényt (akkor havonta jelentek meg újabb regények, regényciklusok). Őrület volt és szerettem a kalandozásokat.
Később az újságban olvasott levelezési rovatból kiderült hogy van egy helyi szerepjáték klub, ahová el is látogattam és jópár évre ott is ragadtam...
[A történetet folyatom egy másik cikkben később, mert látom hogy hosszabb lesz mint képzeltem...]
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése